بیانیه بان کی مون به مناسبت  روز جهانی حفاظت از محیط زیست در مخاصمات مسلحانه  

بر اساس قطعنامه پنجم نوامبر  2001  مجمع عمومی سازمان ملل متحد ششم نوامبر (15آبان هر سال) هر سال تحت عنوان روزبین المللی حفاظت از محیط زیست در خلال مخاصمات مسلحانه نامیده شده است. 

به نقل از مرکز اطلاعات سازمان مللل متحددبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت "روز جهانی جلوگیری از بهره کشی محیط زیست در جنگ و درگیری مسلحانه"، 6 نوامبر 2014 برابر با 15 آبان ماه جاری ضمن تاکید بر حفاظت از محیط زیست در برابر اثرات جنگ، خواستارجلوگیری از درگیری های آینده بر سر منابع طبیعی شد.

 در پیام بان کی مون آمده است در حالیکه جامعه بین المللی در حال آماده سازی دستور کار توسعه پایدار برای بعد از 2015 می شود، رسیدگی به این چالش ها ضروری تر می گردند.

ایشان می گوید باید از تمامی ابزاری که دراختیار داریم از گفتگو گرفته تا میانجیگری و دیپلماسی بازدارنده برای حفظ و استفاده پایدار از منابع طبیعی استفاده کنیم تا مانع شعله ور شدن جنگ و تهیه پول برای کارزار، همچنین بی ثبات کردن بنیاد های شکننده صلح شویم.

 دبیر کل اظهار داشت اجازه دهید راه حل هایی معنی دار ارائه دهیم تا جوامع محلی را برای ایجاد دانش دسته جمعی به منظور پیشبرد مشارکت خوب برای حفظ محیط زیست به عنوان بخش جدایی ناپذیر صلح سازی و توسعه پایدار دربرگیرد. 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

کنوانسیون رامسر و حفاظت از تالاب ها: گامی برای حفظ گهواره های تنوع زیستی

نویسنده

مهرداد محمدی

پژوهشگر دکتری حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی

تالاب‌ها به‌عنوان محل رشد نباتات بومي، زيستگاه گونه‌هاي خاص حيوانات از جمله پرندگان آبزي مي باشند همچنين با دارا بودن پتانسيل‌هاي اقتصادي، فرهنگي، علمي و تفريحي منابع پرارزشي هستند كه حفاظت و حراست آن‌ها اهميت ويژه‌اي دارد. كنوانسيون تالاب ها[1] كه در سال 1971 در شهر رامسر ايران به امضا رسيد امسال (سال 2011) چهل ساله مي شود. در روز سيزدهم بهمن ماه سال 1351 (دوم فوريه سال 1971) نمايندگان 18 كشور در رامسر گردهم آمدند و اين معاهده بين الدولي را خلق نمودند. اين معاهده بين الدولي چارچوبي به منظور تسهيل همكاري هاي بين المللي به منظور حفاظت و استفاده معقول از تالاب ها و منابع آن ها فراهم مي آورد. طرف‌هاي معاهده در اين كنوانسيون موظفند كه تالاب‌هاي حائز اهميت سرزمين خود را تعيين نمايند، نقشه‌هاي اصلاحي تالاب‌ها را به نحوي تنظيم و اجرا كنند كه حفظ و حراست و بهره‌برداري صحيح از آنها را در سرزمين خود تسهيل نمايند، با اعمال مديريت صحيح كوشش كنند تعداد پرندگان آبزي در تالاب‌هاي مربوطه را افزايش دهند و تمهيدات لازم براي حفاظت تالاب‌ها و پرندگان آبزي در منطقه تالاب‌ها فراهم سازند.

 ويژگي منحصر به فرد كنوانسيون تالاب هاي مهم بين المللي رامسر آن است كه كنوانسيون مزبور نخستين معاهده نوين بين دولت هاست كه هدف آن حفاظت از منابع طبيعي مي باشد. از جمله اهداف كلان كنوانسيون رامسر جلوگيري از تخريب جهاني تالاب ها و همچنين حفاظت از تالاب هاي باقيمانده از طريق استفاده معقول[2] از اين منابع طبيعي مي باشد. اين مهم ميسر نخواهد شد مگر از رهگذر همكاري هاي بين المللي، سياست گذاري مناسب، ظرفيت سازي و انتقال تكنولوژي.  

 برای مشاهده متن کامل مقاله به ادامه مطلب بنگرید

ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

انتشار کتاب حمایت از محیط زیست در مخاصمات مسلحانه

به نقل از پایگاه موسسه حقوق بین الملل پارس کتاب حمایت از محیط زیست در مخاصمات مسلحانه در حقوق بین الملل با ترجمه و تحقیق آقایان سیدعلی حسینی آزاد و مهرداد محمدی از دانشجویان دوره دکتری حقوق بین الملل که به دکتر مهریار داشاب تقدیم شده است از سوی انتشارات شهردانش منتشر گردید. فهرست مطالب و مقدمه کتاب را می توانید از اینجا مطالعه بفرمایید.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

انتشار کتاب اندیشه های حقوق محیط زیست سه شنبه ۹ اردیبهشت۱۳۹۳ 15:45

به مناسبت برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب

کتاب اندیشه های حقوق محیط زیست از سوی انتشارات دانشگاه قم منتشر گردید.

 

jeld ketab .jpg

  در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انتشارات دانشگاه قم و انتشارات خرسندی این کتاب را عرضه می نمایند.بخش ناشران دانشگاهی سالن ۱۹ غرفه ۱۵۹جهت خرید آنلاین کتاب  از انتشارات خرسندی به اینجا بنگرید.

 و برای مشاهده صفحات نخست کتاب به اینجا بنگرید.

 

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

مشارکت و نقش زنان در حقوق بین الملل محیط زیست

نویسنده

دکتر محمد حسین رمضانی قوام آبادی

دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه شهیدبهشتی

منبع

مجله مطالعات اجنماعی و روانشناختی زنان،س۷،ش۳، زمستان۸۸، صص۵۳-۷۰

بررسی تلاش های سازمان ملل متحد، در دو حوزه یافزایش حقوق زنان و نگاه داری از محیط زیست، گویای اهمیت بسیار زیاد مشارکت زنان در گستره بین المللی است. نقش دهی به زنان و سازمان های غیردولتی آنان، در نگاه داری از محیط زیست و دست یابی به توسعه پایدار، اهمیتی به سزا دارد و به همین دلیل، اسناد گوناگون بین المللی، مشارکت این بازیگران را مورد شناسایی قرار داده است.پژوهش پیش رو، در پی مطالعه جای گاه زنان در بخشی از حقوق بین الملل عمومی،یعنی شاخه حقوق بین الملل محیط زیست، و خواستار نشان دادن دگرگونی های بین المللی درباره مشارکت زنان، به عنوان یکی از بازیگران مهم و حیاتی در حقوق بین الملل محیط زیست است.

دانلود از لینک ذیل

http://www.ensani.ir/storage/Files/20120426165635-5174-24.pdf

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

به نقل از وبلاگ حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی به اطلاع می رساند:

دانشگاه قم
دانشکده حقوق


برگزاری جلسه ی دفاعیه پایان نامه ی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل

عنوان:
     مسئولیت بین المللی ناشی از انفجار سکوهای نفتی با تاکید بر حادثه ي خليج مكزيك

استاد راهنما:
دکتر مصطفی فضائلی

استاد مشاور:
دکتر علی مشهدی

هیأت داوران:
دکتر غلامعلی قاسمی، دکتر احمد رضا توحیدی

نگارنده:
عارفه فروتن

زمان: چهارشنبه 21 تیر، ساعت 13
سالن دفاع واحد خواهران دانشگاه قم

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

    

     گزارش نشست انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با موضوع: ریو+20 توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست

نشست مزبور در تاریخ ۲۲ خرداد ۹۱ در خانه اندیشمندان علوم انسانی  برگزار گردید. در آغاز جلسه  سرکار خانم دکتر شایگان دبیرکل انجمن ضمن خوشامد گویی  بیان کردند : بحث توسعه از اهداف سازمان ملل متحد است که از کنفرانس ریو۱۹۹۲ به طور جدی ‍ پیگیری  شد . ریو+۲۰ یعنی بعد از ۲۰ سال برای پیگیری چگونگی برنامه ها و ارزیابی میزان پیشرفت و بررسی چالشهای پیشرو از جمله تغییرات آب و هوایی تشکیل میشود. قرار بود تغییرات آب و هوایی نیز در کنار اسم ریو+۲۰ اضافه شود اما به دلیل حساسیتهای برخی قدرتهای بزرگ همچون آمریکا به تغییرات آب و هوایی ترجیح داده شد این نام اضافه نشود. سپس بیان کردند: ابتدا دکتر رمضانی سخنرانی خواهند کرد که عنوان سخنرانی ایشان عبارت است از (( از ریو تا ریو در تکاپوی توسعه پایدار)) و سپس دکتر مشهدی با موضوع : توسعه پایدار زیست محیطی در هزاره سوم.

سپس دکتر رمضانی پشت تریبون حاضر شدند و به ایراد سخنان خود پرداختند. وی گفت: موضوع محیط زیست و توسعه پایدار از دغدغه های جامعه بین المللی است و  بسیاری از دولتها آنرا در دستور کار دارند .

فصل اول : بحث در خصوص ((پیشینه ی تاریخی توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست)) میباشد. رشته حقوق بین الملل محیط زیست با وجود جوانی بیشترین اسناد را به خود اختصاص داده است. عوامل ایجاد این حقوق عبارتند از: حوادث اکولوژی مثل غرق شدن نفتکشها و آلودگی ها . همچنین در حقوق داخلی کشورها نیز مقرراتی در حوزه محیط زیست وضع شده است اما در مباحث حقوق بین المللی پررنگ تر دنبال میشود. عامل دیگر نقش افکار عمومی و بین المللی: دانشمندان علوم گوناگون ارتباطات تنگاتنگی با این رشته حقوق دارند. به خصوص در زمینه تغییرات آب و هوایی و عامل سوم: نقش محوری و کلیدی سازمان ملل متحد : کلیه کنفرانسهای در زمینه محیط زیست زیر نظر سازمان ملل متحد بوده. در غالب مجمع یا شورای اقتصادی اجتماعی و یا سایر ارکان همچون کمیسیون توسعه پایدار و یونپ و... .

اگرچه در منشور ملل متحد شاید بتوان با تفسیری پویا مباحث همکاری و توسعه را در ارتباط با محیط زیست دریافت اما مستقیما اشاره ای نشده است.

اولین کنفرانس که در این زمینه برگزار شده است در سال ۱۹۷۲ بود که در واقع اوج شکوفایی حقوق محیط زیست در این زمان بود. این کنفرانس ایجاد کننده حقوق محیط زیست است.در این دهه بحث توسعه پایدار مطرح است و در نتیجه کشورهای در حال توسعه به این کنفرانس خوشبین نبودند ؛ چراکه میگفتند کشورهای توسعه یافته کار خود را انجام داده اند و حال که نوبت ما شده است میخواهند محدودیت ایجاد کنند. ولی نهایتا اعلامیه استکهلم تدوین میشود. در این اعلامیه است که بحث حق بر محیط زیست سالم مطرح میشود و باید به محل این کنفرانس هم توجه نمود چراکه در یک کشور توسعه یافته بود.

 اما کنفرانس دوم موسوم به کنفرانس ریو۱۹۹۲ :

روند شکلگیری این کنفرانس به این نحو بود که مجمع عمومی از خانم برونتلند خواست گزارشی درباره وضع محیط زیست جهان تهیه کند و از طریق این گزارش استراتژی ای تقدیم مجمع کند. نام گزارش وی‌ (( آینده مشترک ما)) بود. این گزارش خمیر مایه توسعه پایدار است. کنفرانس ۱۹۹۲ تغییراتی نسبت به ۱۹۷۲ داشت که از جمله تغییر محل کنفرانس از کشوری توسعه یافته به کشوری در حال توسعه بود. کنفرانس ریو۱۹۹۲ شامل اسناد مختلفی از جمله: اعلامیه ریو ؛ آژاندا۲۱ ؛ کنوانسیون تغییرات آب و هوایی ؛ تنوع زیستی و اعلامیه غیر الزام آور مربوط به جنگل بود. اعلامیه ریو عملا بحث توسعه پایدار را مطرح میکند. از۱۹۹۲ تغییرات در رویکردبسیاری از سازمانها صورت میگیرد. تا قبل از این برای مثال در مقدمه اعلامیه توسعه تجارت ۱۹۴۷به استفاده حداکثری از منابع طبیعی اشاره شده بود اما در معاهده مراکش که سند موسس سازمان تجارت جهانیست به توسعه پایدار اشاره میکند. وی در فصل دوم از سخنان خود به بیان مفهوم توسعه پایدار پرداخت.

مفهوم توسعه پایدار: تعادل بین انسان محوری و زیست محوری

معنای انسان محوری: از محیط زیست باید حفاظت شود به دلیل نفعی که برای انسان دارد نه ارزشی که خودش داراست ولی نظریات زیست محوری بیان میکنند انسان هم مانند سایر موجودات است و نمیتواند عناصر دیگر را از بین ببرد. وی همچنین اضافه کرد توسعه مفهومی پویاست و پایداری ثبات را به ذهن متبادر میکند. اما تلاش شد این تعارض ظاهری را با هدایت درون نسلی و میان نسلی حل کنند؛ یعنی انسانهای این نسل و نسل بعد هم باید از این منابع استفاده کنند.

وی سپس به اصول ۳و۴ اعلامیه ریو اشاره کرد که این دو اصل در تکاپوی تعریفی از توسعه پایدار است. و نکته بعد اصل ۲۵ اعلامیه ریو است که موضوعات صلح و توسعه و حفاظت از محیط زیست فیلیپین اجازه استفاده از چوبهای جنگل را صادر کرد و مردم از این تصمیم به دیوان این کشور شکایت کردند که در نوع خود پیشرویی این کشور را در این امر نشان میدهد.

وی افزود علت آمدن نام حفاظت از محیط زیست در کنار صلح در اعلامیه به سبب خطر ذوب شدن یخها و بالا آمدن آبها در نتیجه زیر آب رفتن جزایر و تغییر خطوط مرزی و همچنین مسایل ناشی از آوارگان این تخریبهاست.

وی در ادامه سخنانش گفت: حقوق بین الملل محیط زیست پر است از قواعد حقوقی قوام نایافته و اصولی چون اصل پیشگیری که قاعده طلایی حقوق بین الملل محیط زیست است.اصل احتیاط؛ اصل آلوده ساز-پرداخت کننده؛ که البته اصل احتیاط به دلیل عدم مشخص بودن چهارچوب در حقوق بین الملل چندان پذیرفته شده نیست. یعنی نه((آی.سی.جی)) به این اصل توجه کرده ؛نه دادگاه حقوق دریا به جز یک قاضی و فقط در دیوان دادگستری جوامع اروپایی به این اصل توجه کرده است.

وی در ادامه به اعلامیه هزاره و مسایل ۸ گانه آن و اعلامیه ژوهانسبورگ اشاره کرد و همچنین در خصوص وجه تسمیه نام((ریو+۲۰)) گفت: چون این کنفرانس از ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۲ را پوشش میدهد. یعنی نگاه ۲۰ ساله دارد که از ابتدا تا الان چه کردیم و چه کار میخواهیم بکنیم و مراحل این کنفرانس را اینگونه برشمرد ۱۳ تا ۱۵ ژوئن ؛ ۱۶ تا ۱۹ ژوئن بین نمایندگان جوامع مختلف (( زنان ؛ سندیکاها)) و نهایتا ۲۰ تا۲۲ ژوئن روسای کشورها و دولتها تصمیم میگیرند؛  نام این سند هم ((آینده ای که ما میخواهیم)). سپس وی اینگونه نتیجه گیری کرد که در سند اخیر ؛ آنچه که بر آن تاکید شده اصل مشارکت است. دوم ؛ اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت. سوم: تاکید مجدد بر ادغام سه پایه توسعه پایدار(تقویت ؛ اصلاح ؛ ادغام). چهارم : تغییر شکل و تقویت نهادهای جدید در حوزه محیط زیست. پس از پایان سخنان دکتر رمضانی نماینده مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران پیام این مرکز و پیام دبیرکل  سازمان ملل متحد را قرائت کرد.

 سپس دکتر مشهدی به بیان مسائل و نقطه نظرهای خود درباره اقتصاد ومحیط زیست پرداخت و در  دو بخش نظری و رویه ای ارائه گردید. در بخش نظری به وضعیت توسعه پایدار زیست محیطی در هزاره جدید و تمایز مسائل آن نسبت به گذشته و برخی مسائل نوظهور اشاره گردید و در بخش رویه ای نیز پیش نویس سند ریو+20 در سه حوزه جدید و مهم اقتصاد سبز، فقر و انتقال تکنولوژی های دوستدار محیط زیست معرفی گردید.

در ابتدا دکتر مشهدی اشاره نمودند،  همچنان که حوزه حقوق کیفری بین المللی با تشکیل دیوان و حوزه حقوق بشر دوستانه با طرح نظریه مسئولیت حمایت و تغییر شکل درگیری­ها در اوان هزاره سوم شاهد تحول بوده است، حقوق بین الملل محیط زیست نیز با ورود به هزاره سوم مسائل و موضوعات جدیدی را تجربه می نماید. موضوع توسعه پایدار محوری ترین بحث این تحول است که موضوعات جدیدی چون انتقال تکنولوژی، تغییرات آب و هوایی، اقتصاد سبز و فقر را شامل می شود. ما می توانیم از سه دوره توسعه پایدار در حقوق بین الملل محیط زیست با ویژگی­های متمایز بخث نماییم. دوره نخست دوره ریو 1992 تا ژوهانسبورگ 2002 است. دوره دوم از ژوهانسبورگ تا ریو+20 ( امروزه) و دوره سوم بعد از ریو+20 است(آینده).  در این سه دوره حقوق بین الملل در موضوع توسعه پایدار شاهد پیشرفت­ها و ناکامی­هایی بوده است که به بخشی از آن در پارگراف های 10 تا 16 سند اشاره گردیده است. از جمله این پیشرفت­ها تا 2012 می توان به اسناد بین المللی متعدد از جمله کنوانسیون تغییرات آب و هوایی و کنوانسیون تنوع زیستی و دستاوردهای آن اشاره نمود. اما دوره سوم که از 2012 آغاز شده است دوره بسیار مهم و سرنوشت سازی است.  محتوای مسائل مطروحه و شعار این اجلاس تحت عنوان آینده ای که مامی خواهیم، نشان دهنده اهمیت این دوره است. به نظرم آگاهی اکولوژیک و همگرایی ایدئولوژیک دو موضوع مهمی است که این اجلاس به دنبال آن است. شاو زوکانگ دبیر اجلاس ریو+20 گفته است« توسعه پایدار یک انتخاب نیست بلکه تنها راه  ماست» بنابراین امروزه حقوق بین الملل محیط زیست در بحث توسعه پایدار به دنبال دو بحث اساسی است.  ایجاد نوعی آگاهی اکولوژیک و همگرایی ایدئولوژیک  میان تابعان است. موضوعی که قبلا تحت عنوان نظریه خلا ادراکی و پایان طبیعتThe end of nature توسط اکولوژیست ها گوشزد گردیده است.

خلاء ادراکی بر این امر تأکید دارد که میان واقعیت بحران محیط زیست و آنچه که می اندیشیم فاصله بسیار زیادی وجود دارد. بوتکین برای توصیف این نظریه مثال کشتی تایتانیک را می آورد. مسافران کشتی تایتانیک به اندازه کافی به سیستم­های تکنیکی و فنیِ مدرن کشتی زیاد از حد اعتماد داشتند. به گونه ای که هیچ کدام از مسافران کشتی تصور غرق کشتی نداشتند. زیرا این کشتی در زمان خود و میان هم قطاران یک اعجوبه بود. برای نیمی از مسافران قایق نجات پیش بینی شده بود. حتی زمانی که کشتی با کوه یخ برخورد نمود و بخش عمده ای از کشتی را آب فراگرفت، به مسافران گفته شد که مشکل خاصی نیست. در نظریه خلاء ادارکی همین وضعیت در خصوص کره زمین نیز صادق است. تغییرات آب و هوایی را می توان به همان کوه یخ شبیه دانست و اعتماد بیش از حد سرمایه داری و الگوهای لیبرال به تکنیک­های فنی و غفلت دولت مردان و مردمان از بحران در حال ظهور حکایت از خلاء ادارکی عمیقی در این زمینه می نماید.

نظریه پایان طبیعت در انتقاد از وضعیت موجود سیاست­های حفظ محیط زیست ارائه گردید. در نظر گیبن میان «آهنگ تغییرات جهان فیزیکی» و«آهنگ واکنش‏های جامعه انسانی» تناقض و تضاد آشکاری وجود داردکه واقعیت کلیدی زیست‏محیطی زمان ما را تشکیل می‏دهد. ما دو امر  را به دو  دشواری درک می کنیم. اول اينکه ما زمان را بد مي فهميم، ما فکر مي­کنيم که کره زمين با سرعت ناچيز تغيير مي­کند. اما اکنون در واقع اين کار با سرعت انجام مي شود. زمين به­طور سريع، عميق و خطرناک در نتيجه دستکاري­هاي ما تغيير ميکند و دوم اينکه ما در فهم مقياس نيز دچار اشتباه هستيم. ما عادتاً فکر مي­کنيم که مردم اندک هستند و جهان وسيع، اما در دوره زندگي ما عکس اين مطلب صدق مي­کند.  در نظر وی علی‏رغم تعداد زیاد کنفرانس‏های بین المللی و اعلامیه‏های بلند بالا، ما تقریبا هیچ کاری برای جلوگیری از انتشار دی اکسید کربن که باعث گرمای جهانی می‏شود، انجام نداده‏ایم.

دومین موضوع ایجاد همگرایی ایدئولوژیک میان کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه در موضوع محیط زیست است. مسئله محیط زیست موضوعی است که متعلق به همه کشورها است. جنس تعهدات زیست محیطی غیر از تعهدات سنتی حقوق بین الملل است. تعهدات زیست محیطی ناشی از عمل متقابل یا تعهدات متقابل نیست. محیط زیست هیچ قرابتی با موضوع مرز و حاکمیت ندارد. بنابراین همه تابعان در هر موقعیت و سطحی مسئولیت مشترک و طبعا متمایز دارند. در بند 29 پیش نویس نیز از این امر با اصطلاح دیپلماتیک بازی برد- بردWin-Win یاد نموده است.

 در بخش دوم سخنان نیز پارگراف های مهم پیش نویس سند ریو+20 در زمینه اقتصاد سبز، فقر و انتقال تکنولوژی های دوستدار محیط زیست بررسی گردید. اقتصاد سبز در واقع آمیختن ملاحظات اکولوژیکیecology با با سیاستهای اقتصادیeconomy است. (ECO-ECO) در این جا بر کارایی منابع، اقتصاد بدون کربن و فشار کمتر بر منابع تأکید شده است. البته برای کاهش اختلاف میان توسعه یافته ها در حال توسعه ها در پارگراف های متعدد تأکید گردیده است که این به معنای ریاضت اقتصادی یا ایجاد موانع جدید نیست، بلکه همانگونه که در پاراگراف 31 گفته شده است این رهنمودها "فرصت برای همه و تهدید برای هیچ کس" است. موضوع فقر نیز از موضوعات محوری این سند است. مسئله محیط زیست صرفا متعلق به اغنیا( توسعه یافته ها) و یک مسئله شیک احساسی بورژوازی نیست.  امروزه بیشترین آسیب را فقرا می بینند، فقرا آب آلوده می نوشند و هوای ناپاک تنفس می کنند. لذا ایجاد عدالت اکولوژیکی میان توسعه یافته ها و در حال توسعه ها ضروری است و موضوع انتقال آلودگی نیز  باید به وضوح قاعده مند گردد. در نهایت انتقال تکنولوژی های دوستدار محیط زیست با شرایط منصفانه و عادلانه در چارچوب  نظام  تسهیم و تسهیل منافع و عدم ادعا نسبت به مالکیت فکری و حق اختراع باید تعدیل گردید. امری که در حال حاضر به شدت میان کشورهای پیشرفته و کمتر توسعه یافته اختلافی است. در بند 42 سند نیز بر حذف سوبسیدهای دارای اثر منفی بر محیط زیست و توسعه دانش سنتی و انتقال تکنولوژی سبز تأکید گردیده است.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

 آخرین فهرست سرخ( red list)اتحادیه جهانی حفاظتIUCN

به نقل از سایت دیده بان زاگرس، تازه‌ترين فهرست به روز شده اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN) با معرفي گونه‌هاي در معرض خطر انقراض تحت عنوان «فهرست قرمز IUCN» در آستانه كنفرانس سازمان ملل در زمينه توسعه پايدار در برزيل منتشر شد. در اين فهرست نشان داده شده است كه از بين 63 هزار و 837 گونه ارزيابي شده، 19 هزار و 817 گونه در معرض خطر انقراض هستند. اين گونه‌هاي در معرض خطر شامل 41 درصد از دوزيستان، 33 درصد از مرجان‌هاي صخره ساز و آبسنگ ساز، 25 درصد از پستانداران، 13 درصد از پرندگان و 30 از گونه‌هاي گياهي موسوم به مخروطيان هستند. به گفته كارشناسان فهرست قرمز IUCN يك شاخص حياتي از سلامت تنوع زيستي در جهان است.

به گزارش سايت رسمي اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت، جوليا مارتون – لي فيور، دبير كل IUCN در اين باره اظهار داشت: موضوع پايداري و ثبات در واقع موضوع مرگ و حيات براي ساكنان سياره زمين است. به اين ترتيب دستيابي به يك آينده پايدار و باثبات، بدون حفظ و نگهداري از تنوع بيولوژيك شامل گونه‌هاي جانوري و گياهي و زيستگاه‌ها و ژنهاي آنها، دست نيافتني است. از اين رو فهرست قرمز IUCN در حقيقت زنگ خطري براي تمام سران و مقامات بين‌المللي است كه در ريو گردهم خواهند آمد. اين زنگ خطر به مسوولان هشدار مي‌دهد كه از اين «شبكه عظيم حيات» بر روي سياره ارزشمند زمين حفاظت كنند و آن را در امان نگه دارند.

در اين گزارش آمده است، در حالي كه اكثر مردم در كشورهاي مرفه براي تامين نيازهاي غذايي خود به گونه‌هاي داخلي وابسته هستند اما ميليون‌ها نفر از مردم دنيا در كشورها و سرزمين‌هاي ديگر براي ادامه حيات و امرار معاش به گونه‌هاي وحشي و طبيعي نيازمندند. اكوسيستم‌هاي آب شيرين امروزه تحت فشار شديد ناشي از گسترش جمعيت انسانها و استثمار منابع آبي هستند. بعلاوه ماهي‌هاي آب شيرين بعنوان يك منبع غذايي بسيار مهم، بواسطه صيد بي رويه و ناپايدار ماهي‌ها و نيز به دليل تخريب گونه‌هاي آنها بر اثر آلودگي يا احداث سد، در معرض نابودي هستند. براي مثال، يك چهارم از شيلات بومي جهان در قاره آفريقا صورت مي‌گيرد كه از اين ميزان 27 درصد از ماهي‌هاي آب شيرين در اين قاره از جمله گونه‌اي با نام علمي «اورئو كروميسن كارونگا» كه يك منبع تغذيه‌اي بسيار حياتي براي منطقه «درياچه‌ مالاوي» محسوب مي‌شود، به دليل صيد بي رويه در معرض خطر نابودي و انقراض هستند.

برخي ديگر از گونه‌هاي ماهي تجاري در اين منطقه از جمله ماهي «مكونگ هرينگ» در فهرست جديد IUCN‌، جزو گونه‌هاي در معرض انقراض قرار گرفته‌اند. علاوه بر اين‌ها در برخي از مناطق جهان 90 درصد از جمعيت ساكن در مناطق ساحلي، بخش اعظم غذا و درآمد اوليه خود را از طريق ماهيگيري تامين مي‌كنند. هم چنين در مجموع بيش از 275 ميليون نفر از ساكنان زمين براي امرار معاش و حفاظت ساحلي به صخره‌ها و آبسنگ‌هاي مرجاني وابسته هستند. طبق آمار مندرج در فهرست قرمز IUCN، صيد بي رويه، روي 55 درصد از صخره‌هاي مرجاني جهان تاثير سوء گذاشته است.

اين گزارش مي افزايد: در مورد منابع و گونه‌هاي گياهي نيز همين ناپايداري‌ها در نقاط مختلف زمين مشاهده مي‌شود. براي نمونه، گونه‌اي از محصولات گياهي وحشي مانند گونه به شدت در معرض خطر «بتا پاتولا» كه نوع وحشي از خانواده چغندرهاي زراعي محسوب مي شود، بعنوان منابع غذايي و كشاورزي اهميت فوق العاده‌اي دارد و حتي مي‌توان از آن براي توليد گونه‌هاي جديد اين محصول استفاده كرد.

علاوه بر اين‌ها، وجود بسياري از حشرات، خفاش‌ها و پرندگان نيز در حفظ و نگهداري اين زنجيره حياتي بسيار حائز اهميت است در حالي كه طبق فهرست قرمز IUCN برخي از اين گونه‌ها مثلا 16 درصد از پروانه‌هاي بومي اروپا در معرض خطر انقراض هستند. هم چنين خفاش‌ها كه جزو گرده‌افشان‌هاي بسيار مهم به شمار مي‌آيند در معرض تهديدهاي مشابه قرار دارند و در سراسر جهان 18 درصد از جمعيت آنها در معرض خطر نابودي هستند.

از سوي ديگر تحقيقات نشان مي‌دهد كه گونه‌هاي غريبه مهاجم، يكي ديگر از تهديدهاي بسيار جدي براي امنيت غذايي، سلامت انسان‌ها و حيوانات و تنوع زيستي بوده و به سرعت رو به گسترش هستند. طبق آخرين تحليل روي داده‌هاي فهرست IUCN، گونه‌هاي غريبه مهاجم، پنجمين تهديد جدي براي دوزيستان و سومين تهديد جدي براي ادامه بقاي گونه‌هاي ماكيان و پستانداران محسوب مي‌شوند.

به گفته كارشناسان IUCN، اين گونه‌هاي مهاجم همراه با بحران تغييرات جوي به يكي از مهمترين و جدي ترين تهديدات براي حفظ منابع زميني تبديل شده‌ است. براي مثال، نوعي گياه آبي موسوم به «هياسينت آبي» با نام علمي «ايچ نورينا كراسيپس» از گياهان بومي بستر رودخانه آمازون است، اما در آفريقا رشد سريع آن، خطر جدي را متوجه منابع آبي كرده و در بهره گيري از منابع آبي بومي و درون مرزي جهت صيد يا حمل و نقل، اختلال ايجاد كرده است.

در عين حال، جديدترين فهرست قرمز IUCN نشان مي‌دهد كه 10 درصد از مارهاي بومي چين و جنوب شرق آسيا در معرض خطر انقراض هستند. مارها به طور معمول در طب و توليد داروهاي سنتي و تهيه سرم ضد زهر و نيز بعنوان غذا يا منبع درآمد حاصل از فروش پوست‌هاي گرانقيمتشان در معرض خطر انقراض هستند. براي نمونه، بزرگترين مار سمي جهان موسوم به شاه كبرا با نام علمي «اوفيوفاگوس هانا» به دليل فقدان زيستگاه ها و استفاده بي رويه از اين حيوان براي اهداف پزشكي، جزو گونه‌هاي آسيب پذير و در مرز انقراض است.

در برخي از كشورها، گياهان و حيوانات با مصارف پزشكي، اساس توليد بخش عمده‌اي از داروهاي طبي را تشكيل مي‌دهند و حتي در كشورهاي مجهز به فناوري‌هاي پيشرفته نظير آمريكا نيز نيمي از 100 نوع از پرمصرف ترين داروهاي تجويزي از گونه‌هاي گياهي و جانوري وحشي توليد مي‌شوند. از جمله مهمترين گونه‌هاي در معرض انقراض كه در فهرست جديد IUCN نام برده شده‌اند مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

صخره مرجاني پريستين در ايالات فدراتيو ميكرونزيا

صخره‌ مرجاني جزاير راجا آمپات – بيش از 275 ميليون نفر در جهان به اكوسيستم‌هاي مرجاني وابسته هستند

بتا پاتولا از گونه‌هاي گياهي به شدت در معرض انقراض

پيتون برمه‌اي با نام علمي پيتون بي وي تاتوس جزو گونه‌هاي آسيب پذير

پيتون برمه‌اي با نام علمي پيتون بي وي تاتوس

ماهي گروپر كاموفلاگ با نام علمي اپي نفلوس پلي فكاديون

گونه گياهي زنجبيل «كندي كين» با نام علمي كوركيوما رابدوتا جزو گونه‌هاي آسيب پذير

ميمون كائوتا تي تي با نام علمي سالي سبوس كاكوتنسيس كه گونه آن به شدت در معرض خطر نابودي است

گونه گياهي كانديدا كوركيوما از گونه‌هاي آسيب پذير و از خانواده زردچوبه

ماهي مركب غول پيكر استراليايي با نام علمي سپياآپاما كه از گونه‌هاي نزديك به انقراض است

قورباغه رنگارنگ هولا با نام علمي ديسكوگلوسوس نيگري ونتر از گونه‌‌هاي به شدت در معرض خطر انقراض

شاه كبرا با نام علمي اوفيوفاگوس هانا از گونه‌هاي آسيب پذير

شاه كبرا به دليل استفاده بي رويه در مصارف پزشكي در معرض خطر نابودي است

پروانه سرخ بزرگ با نام علمي كيمائنا ديسپار كه در فهرست قرمز پروانه‌هاي اروپايي است

سفره ماهي پلنگي ويپراي با نام علمي هيمانتورا پلنگي كه جزو گونه‌هاي آسيب پذير است

ماهي مكونگ هرينگ با نام علمي تنوئالوسا تيبائوديئايو جزو گونه‌هاي آسيب پذير

ايگوآناي دم خاردار نولاسكو با نام علمي ستينوسائورا فولاسنسيز كه جزو گونه‌هاي آسيب پذير است

گونه‌اي ماهي با نام علمي اورئوكروميس كارونگا جزو گونه‌هاي در معرض خطر انقراض

بريليانت گلو صورتي با نام علمي هليودوكسا گولاريس از گونه‌هاي آسيب پذير

خفاش ميوه قرمز با نام علمي استنودرما روفوم از گونه‌هاي آسيب پذير

گياه تسائو – كو كارداموم با نام علمي آموموم تسائو – كو كه نزديك به انقراض است

پروانه‌اي موسوم به پاشا دو دمي با نام علمي چاراكيز جاسيوس در فهرست قرمز

گياه آبي هياسينت با نام علمي ايچ هورينا كراسيپس كه نام آن در فهرست قرمز IUCN است

گونه وحشي گياه زنجبيل با نام علمي زينجيبر مونوفيلوم و جزو گونه‌هاي در معرض انقراض

اسينگلر با نام علمي مارگاريتي فرا آئوري كيولا كه به شدت در معرض انقراض است

در پايان اين گزارش تاكيد شده است كه موضوعات مرتبط با بقاي گونه‌ها و حفظ آنها، در كنگره جهاني حفاظت از طبيعت IUCN‌ ارائه خواهد شد. اين كنگره از ششم تا دوازدهم سپتامبر سال جاري ميلادي (2012) در كره جنوبی برگزار مي‌شود. 

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

مسئله ریزگردها و حقوق بین الملل دوشنبه ۵ تیر۱۳۹۱ 21:35

 

مسئله ریزگردها و حقوق بین الملل

نویسنده

یعقوب باتمانی

دانشجوی دکترای حقوق بین الملل

منبع

 وبلاگ حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی

اشاره

سالیان چندی است که موضوع ریزگردها به بحث محوری معضلات زیست محیطی ایران تبدیل شده است. در مقاله  ارزشمند ذیل نوشته آقای یعقوب باتمانی و به نقل از وبلاگ حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی  می توانید ابعاد حقوق بین المللی آنرا مطالعه نمایید.

مقدمه

ديرزماني نيست كه ريزگردها تبديل به يكي از مهمترين چالش‌هاي زيست – محيطي كشور شده است.[2] ريزگردها داراي دو منشا داخلي و خارجي هستند. آنچه كه در چند سال اخير و بطور خاص سال1388 و1389 در كشورمان گسترش يافته است، ريزگردهايي است كه منشا آن به اعتقاد همه دانشمندان منشا خارجي دارد.

مساله آلودگی های طبیعی یکی از معضلاتی است که اخیراً دامن حقوق بین الملل را گرفته است. از میان این نوع آلودگی ها که ادبیات حقوق بین الملل چندان با آن آشنا نیست، مساله گرد و غباری است که از یک کشور به کشور یا کشورهای دیگر وارد می شود. این پدیده مشکلات بسیاری را برای سایر کشورها ایجاد می نماید و در راستای از بین بردن آثار آن ممکن است که هزینه های بسیاری را بر دولتها تحمیل نماید.

ریزگردهای عربی چندین سال است که دولت ما را نیز به تقلا انداخته است. تا آنجا که راقم این سطور اطلاع دارد، در میان علما و دانشمندان حقوق بین الملل ایران اجماع وجود دارد که در حقوق بین الملل موضوعه راه کاری جهت مطالبه خسارات از دولت عراق وجود ندارد و باید از طریق راه حل های حل و فصل سیاسی اختلافات و به طور خاص، مذاکره این مساله حل و فصل گردد. در این تحقیق ابتدا به طور اجمالی به بررسی پدیده ریزگردها خواهیم پرداخت و راه های مقابله با آن را مطالعه می نماییم و اقدامات دولت ایران را برخواهیم شمرد. آنگاه از دید حق بر محیط زیست سالم به بررسی مساله می پردازیم و به ویژه درخصوص اصول حقوق بین الملل محیط زیست مطالبی ارائه خواهد شد و سپس به این سوال پاسخ خواهیم داد که در صورت وجود مبنای صلاحیتی یک نهاد داوری یا قضایی بین المللی، آیا دولت عراق مسئولیتی در همکاری با ایران در جهت حل این مشکل خواهد داشت یا خیر. نباید از یاد برد که مساله مسئولیت دولت ایران در قبال اتباع خود یکی از جنبه هایی که نیاز به مطالعه و بررسی عمیق دارد و در این جا به این مساله نخواهیم پرداخت.

مابقی مقاله در ادامه مطلب ملاحظه فرمایید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

شروع اجلاس ریو+20 از امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ 21:27

شروع اجلاس ریو+20 از امروز

به نقل از خبرگزاري فرانسه اجلاس ریو+۲۰ از امروز(چهارشنبه) با پخش يك فيلم به عنوان "وضعيت سياره" و قرائت يك بيانيه از سوي دبيركل سازمان ملل افتتاح شد. قرار است 191 سخنران به سخنراني در اين نشست بپردازند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در صدر هیاتی عالی رتبه دوشنبه شب و با بدرقه رسمی علی اكبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری و محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری برای شركت در این اجلاس بزرگ بین المللی عازم برزیل شده است. برای دیدن اخبار اجلاس به اینجا و   موضوعات مهم اجلاس به اینجا رجوع کنید.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

فراخوان حقوق دانان محیط زیست برای اقدام  به مناسبت ریو+20

دانشگاه لیمونژ فرانسه(قطب علمی حقوق محیط زیست این کشور) و مرکز بین المللی حقوق محیط زیست تطبیقی، با مشارکت حقوقدانان محیط زیست و سازمان های زیست محیطی از 5 قارۀ جهان (از جمله IUCN) اقدام به تهیه یک فراخوان نموده است. برای مشاهده متن فارسی فراخوان به اینجا ونیز امضای آن به اینجا بنگرید.

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

ریو+ 20 چهارشنبه ۱۷ خرداد۱۳۹۱ 14:58

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد 

با همکاری مرکز اطلاعات ملل متحد و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می کند:

ريو+20
توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست

با حضور:
 
دکترمحمد حسين رمضاني قوام آبادي
و
دکتر علی مشهدی


زمان: دوشنبه  22خرداد ماه  1391- ساعت 15 تا 17
مکان:خیابان کریم خان زند،خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو، بوستان ورشو،خانه اندیشمندان علوم انسانی

 
انجمن  مقدم استادان، پژوهشگران ودانشجويان عزيز را گرامي مي دارد.
 
برای دیدن خبر اصلی به اینجا بنگرید
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

پیام دبیر کل یونسکو به مناست روز جهانی محیط زیست

حمایت یونسکو از راه حل های سبز برای چالش های امروز و فردای جهان

 

به نقل از سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحددبیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در پیامی به مناسبت روز جهانی محیط زیست 5 ژوئن 2012 برابر با 16 خرداد ماه جاری اعلام نمود یونسکو در علوم، فن آوری، نو آوری و مهندسی، از راه حل های سبز برای چالش های امروز و فردا حمایت می کند.متن کامل پیام خانم ایرینا بوکو وا به شرح زیر است: برای مطالعه متن کامل پیام دبیر کل  یونسکو به ادامه مطلب بنگرید:

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

ریو+20 توسعه پایدار و حفاظت محیط زیست سه شنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۱ 15:30

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد 

با همکاری مرکز اطلاعات ملل متحد و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می کند:

ريو+20
توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست

با حضور:
 
دکترمحمد حسين رمضاني قوام آبادي


زمان: دوشنبه  22خرداد ماه  1391- ساعت 15 تا 17
مکان:خیابان کریم خان زند،خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو، بوستان ورشو،خانه اندیشمندان علوم انسانی

 
انجمن  مقدم استادان، پژوهشگران ودانشجويان عزيز را گرامي مي دارد.
 
منبع خبر
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

تحریم های هوشمند و حق برمحیط زیست یکشنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۹۱ 23:6

 تحریم های هوشمند و حق برمحیط زیست

در بخشی از مقاله ذیل که به قلم دکتر سید قاسم زمانی و جمشید مظاهری و در شماره جدید مجله حقوقی بین المللی-شماره ۴۴- نگاشته شده است، می توانید  مدخل  بحث رابطه میان تحریم های سازمان ملل و  امکان نقض حق بر محیط زیست را مطالعه نمایید. 

  تحريم‌هاي هوشمند شوراي امنيت در پرتو قطعنامه 1929: حفظ يا تهديد صلح؟

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

تمدید مذاکرات راجع به پیش نویس سند کنفرانس ریو + 20

به نقل از سایت انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحدپس از دو هفته مذاکره، کمیته مقدماتی ملل متحد در رسیدن به توافق همگانی راجع به پیش نویس سند دستاورد کنفرانس توسعه پایدار ملل متحد (ریو + 20) با عنوان "آینده ای که ما می خواهیم"، ناکام ماند. در نتیجه، نمایندگان 193 دولت مذاکره کننده توافق کردند برای رفع اختلافاتی که مانع پیشرفت مذاکرات بود زمان مذاکرات مقدماتی را پنج روز دیگر تمدید کنند و ادامه آن را به روزهای 29 می تا 2 ژوئن 2012 در نیویورک موکول کنند. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از همه دولت ها درخواست کرد برای رسیدن به توافق راجع به مسائل اساسی و نهائی کردن سند کنفرانس از خود انعطاف نشان دهند. سند یاد شده با هدف تعهد مجدد جامعه جهانی به توسعه پایدار و توافق برای اقدام اساسی برای حفظ محیط زیست در کنفرانس ریو +20 است که از 20 تا 22 ژوئن 2012 در ریو دو ژانیرو، برزیل، برگزار خواهد شد. به  عقیده دبیرکل کنفرانس، انتظار بود در مذاکرات راجع به پیش نویس، نسبت به دست کم 90 درصد از محتوای سند توافق همگانی حاصل شود و باقیمانده مسائل مورد اختلاف در کنفرانس ریو مورد مذاکره قرار گیرد، اما به علت اختلاف های متعدد گروه های سیاسی، چنین نتیجه ای بدست نیامد. مسائل انصاف، مصرف پایدار، عدالت اجتماعی به ویژه در زمینه استخراج منابع در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته، انتقال تکنولوژی و تجارت از زمینه های مورد اختلاف مذاکره کنندگان بود. به علاوه، برخی دولت ها در مورد نوع تعهدات مندرج در سند و چگونگی اجرای آنها ابراز نگرانی کردند. دسته ای دیگر نیز عدم اجرای تعهدات مندرج در اسناد قبلی را از موانع گنجاندن تعهدات جدید می دانند. برخی دولت های در حال توسعه هم مخالفت خود را با درج مفهوم اقتصاد سبز در چارچوب توسعه پایدار و فقر در سند ابراز کردند، چرا که از دیدگاه آنان، رویکرد اقتصاد سبز نمی تواند منتهی به حمایت سبز یا رفع فقر در سرزمین شان گردد و هر کشور باید مختار باشد سازکار توسعه پایدار مناسب با شرایط خود را انتخاب کند. آنگونه که دبیرکل کنفرانس بیان می کند برخی دولت ها در مذاکرات رویه ای در پیش گرفتند که اصول تثبیت شده حقوق بشری و حقوق محیط زیست مانند اصل انصاف، اصل اقدام احتیاطی و اصل پرداخت آلوده کننده را نادیده می گرفت. ضمن آنکه، به رغم کاهش مفاد سند، همچنان حجم زیاد و محتوای تکراری آن مایه نگرانی بود که خود نیازمند زمان برای ویرایش اساسی است. این نشست پیرو نشست جهانی 1992 زمین که دستورکار 21 و اعلامیه ریو راجع به محیط زیست و توسعه را تصویب کرد، برگزار می شود.  شایان ذکر است تاکنون، بیش از 120 رئیس دولت و حدود 50 هزار نفر از جمله نمایندگان سازمان های مردم نهاد و مردمان بومی برای حضور در سطح رسمی وغیر رسمی در کنفرانس سه روزه ریو + 20 اعلام آمادگی کرده اند. برای مشاهده اسناد کنفرانس اینجا و اخبار کنفرانس اینجا کلیک کنید.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

به مناسبت هفته کتاب

انتشار کتاب بایسته های حقوق محیط زیست

کتاب بایسته های حقوق محیط زیست از سوی انتشارات خرسندی  منتشر گردید. بخش ناشران دانشگاهی، سالن ۱۷، غرفه ۳۹ 

http://www.khorsandypub.com/products_pictures/large_baa8fa2f5a24c95b8d56c0d70c197a22.jpg

جهت خرید آنلاین اینجا مراجعه نمایید

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

سلاح های شیمایی و حقوق نسل های آینده پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۹۱ 23:50

 

پیام بان کی مون به مناسبت روز جهانی قربانیان سلاح های شیمایی: نسلهای آینده نباید متحمل بلای سلاح های شیمایی شوند

به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:روز گرامی داشت یاد تمامی قربانیان سلاح های شیمیایی مناسبتی است برای اندوهناک بودن برای آنانی که در اثر این سلاح های غیرانسانی متحمل رنج و مشقت شده اند وتجدید تصمیممان مبنی بر حذف این   سلاح ها از جهان.
هنگامی که رنج و عذاب وارد شده از راه سلاح های شیمیایی را به جهانیان یاد آور می شویم، الزام آور ترین مورد برای همواره غیرقانونی اعلام کردن آنها و برقراری و اثبات ممنوعیتی جامع و قانونی را به وسیله کنوانسیون سلاح های شیمیایی  (CWC) ارائه می دهیم.
امسال پانزدهمین سال به اجرا گذاشته شدن کنوانسیون سلاح های شیمیایی است. امروز کنوانسیون با ۱۸۸ دولتی که به نمایندگی از ۹۸ درصد جمعیت جهان به آن پیوسته اند، با اقتدار ایستاده است. اینجانب  هشت دولتی که هنوز به کنوانسیون ملحق نشده اند را فرا می خوانم تا در نخستین زمان ممکن بدان بپیوندند. بهانه ای برای تاخیر در نجات کره زمین از وجود این ابزارهای رنج زا و مرگ آور وجود ندارد.
کنوانسیون از طریق مقرراتی محکم، ترتیبات موثر بین المللی برقرار داشته تا نابودی تمامی سلاح های شیمایی انباشته شده تحقق یابد و از پیدایش مجدد آنها جلوگیری گردد. این امر موجب کاهش خطر تروریسم از راه سلاح های شیمایی می شود و اقدام سازمان ملل متحد در جلوگیری از استفاده سلاح های کشتار جمعی به وسیله تروریست ها را تقویت  می کند.
مهلت مقرر تمدید شده برای دولت های عضو کنوانسیون جهت تکمیل نابودی سلاح های شیمایی ۲۹ آوریل برابر ۱۰ اردیبهشت است.  تقریبا سه چهارم تمامی محل های انباشت اعلام شده، نابود گردیده اند. اینجانب از تلاش های سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) در حصول اطمینان از اینکه تمامی سلاح های شیمیایی در اسرع وقت نابود گردند، استقبال می کنم.
سازمان منع سلاح های شیمیایی همچنین به گونه ای مستمر تلاش دارد تا با نظارت بر صنایع شیمیایی مانع پیدایش دوباره  سلاح های شیمیایی شود. سازمان تا کنون ۲۲۰۰ بازرسی در ۸۲ کشور به عمل آورده است.
در همان حال که از دستاوردهای کنوانسیون استقبال به عمل می آوریم، هیچگاه اجازه نخواهیم داد یاد قربانیان به فراموشی سپرده شود. این روز زمانی است که آنان را از راه با معنا ترین شکل ممکن به یاد آوریم یعنی با تعهد به حصول اطمینان از اینکه نسل های بعد هیچگاه متحمل بلایی نگردند که این انسان ها از آن رنج بردند.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت در حقوق بین الملل محیط زیست

نویسنده

دکتر محسن عبداللهی

استادیار دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی 

سعیده معرفی

کارشناس ارشد حقوق محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی

منبع

مجله پژوهش حقوق دانشگاه علامه، شماره ۲۹، تابستان ۸۹

اصل مسئولیت مشترک اما متفاوت یکی از اصول حقوق بین الملل محیط زیست می باشدکه از مفهوم میراث مشترک بشریت نشات گرفته است و بر مسئولیت مشترک کشورها برای حفاظت از محیط زیست و در عین حال تعهدات متفاوت آنها با در نظر گرفتن شرایط و اوضاع و احوال متفاوت و خاص کشورها در ایجاد مشکلات زیست محیطی و تواناییهایی فنی و اقتصادی شان برای برطرف کردن مشکلات زیست محیطی تاکید دارد. این اصل در بسیاری از اسناد بین المللی و توافقات سازمان تجارت جهانی به کار رفته است. اگر چه هنوز تبدیل به یک قاعده عرفی بین المللی نشده است اما نقش مهم و کلیدی آن در توسعه و اجرای حقوق بین الملل محیط زیست از طریق منصفانه کردن تعهدات معاهداتی و کمک به توسعه پایدار کشورهای در حال توسعه، قابل توجه است.

دریافت متن کامل مقاله

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

بررسی محتوای اصل مشارکت در حقوق بین الملل محیط زیست

نویسنده

دکتر محمد حسین رمضانی قوام آبادی

استادیار دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

منبع مقاله

مجله پژوهش حقوق دانشگاه علامه، شماره ۲۹، تابستان۸۹

 اصل مشارکت یکی از اصول کلیدی حقوق بین الملل محیط زیست محسوب می شود و نقشی مهم در مردم سالاری مشارکتی در این حوزه بازی می کند. یکی از راه حل های جبران کاستی های حقوق بین الملل به ویژه مربوط به مشارکت همه بازیگران چون شهروندان و سازمان های غیردولتی است. اعلامیه ریو و دستور کار 21 و کنوانسیون آرهوس بیش از دیگر اسناد بر مردم سالاری مشارکتی و تحکیم نقش گروه های عمده اجتماعی در تحقق اهداف، سیاست ها و روش های اجرایی در مورد محیط زیست تاکید دارند. تحقق این اصل نیازمند وجود مؤلفه هایی چون حق دسترسی به اطلاعات زیست محیطی، مشارکت عموم در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری و دسترسی و توسل به مراجع اداری و قضائی است که در این تحقیق ضمن بررسی نقش حیاتی این اصل در حقوق بین الملل محیط زیست به تجزیه و تحلیل مؤلفه های مذکور خواهیم پرداخت.

دریافت متن مقاله

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

برگزاری اجلاس ریو+20 در ژوئن 2012 دوشنبه ۷ فروردین۱۳۹۱ 20:54

به گزارش سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ژوئن سال جاری  سومین اجلاس توسعه پایدار در ریو دوژانیرو برزیل برگزار خواهد شد. این اجلاس  ادامه کنفرانس سازمان ملل متحد درباره توسعه پايدار است که بيست سال پس از اجلاس مهم ريو 1992 با عنوان "اجلاس زمين" برگزار خواهد شد. ريو+ 20  فرصتی است تا به دنيايی بنگريم که 20 سال آينده خواهان آنيم.

 برای مشاهده اطلاعات کنفرانس به زبان فارسی و نیز بیانیه بانی کی مون و نیز آقای شاو زوکانگ دبیر اجلاس ریو+۲۰ به اینجا و اینجا و نیزاینجا بنگرید.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

اولویت های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی اولویت های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان را بررسی کرد.براساس این گزارش، فعالیت‌ها و عواقب مخرب ناشی از این فعالیت‌های نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع در منطقه، پسآب‌های خانگی، کشاورزی و شرایط نامطلوب رودخانه‌ها، بهره‌برداری بیش از حد و نامطلوب از منابع زنده و غیرزنده دریایی، حمل و نقل و تردد دریایی، خطوط لوله نفت، وقوع چند جنگ منطقه‌ای و به آتش کشیدن چاه‌های نفت منطقه و موارد بسیار متعدد دیگر شرایط زیست‌محیطی منطقه خلیج فارس و دریای عمان را به حد غیرقابل قبولی تنزل داده و زنگ‌های خطر را در این منطقه به صدا درآورده است. این گزارش درباره مهمترین چالش‌های محیط زیست دریایی خلیج فارس و دریای عمان می‌افزاید: آلودگی ناشی از نفت و مشتقات آن، تخلیه فاضلاب‌های صنعتی، تخلیه فاضلاب‌های انسانی و بروز پدیده شکوفایی جلبک‌ها، تخریب ساحل و زیستگاه‌های ساحلی ناشی از ساخت و سازهای بی‌رویه و خشک کردن دریا و اعمال فشار بر اکوسیستم خلیج فارس از طریق تغییرات اقلیمی، چالش‌های عمده این مناطق هستند.

برای دیدن متن کامل گزارش به اینجا بنگرید

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

سازمان هاي بين المللي، محيط زيست و مسائل اقتصادي شمال- جنوب

نویسندگان

حسین پور احمدی و عبدالمحمود محمدی

منبع

مجله علوم محیطی،بهار 1390; 8(3):129-143.

در انديشه نهادگرايي نئوليبرال، سازمان هاي بين المللي قادرند همکاري بين دولت هاي ملي را در موضوعات جهان شمول تقويت نموده و مستقل از اراده قدرت هاي بزرگ در صحنه بين الملل عمل نمايند. در اين تحقيق تلاش شده است اين آموزه نئوليبرالي، در ارتباط با نقش «سازمان هاي بين المللي زيست محيطي» در خصوص چالش هاي روابط اقتصادي شمال- جنوب با روش «تحليل فرضيه هاي رقيب» مورد آزمون علمي قرار گيرد. بدين منظور دو فرضيه ديگر به صورت رقيب با فرضيه اصلي که ناظر بر توجه سازمان هاي بين المللي به منافع هر يک از کشورهاي شمال و جنوب بود تدوين گرديد. از ميان تلاش هاي مختلف سازمان ملل به عنوان بزرگ ترين سازمان بين المللي در موضوع محيط زيست نيز، پنج اجلاس مهم استکهلم، ريو، کيوتو، ژوهانسبورگ و کپنهاگ انتخاب و مبناي قضاوت در مورد هر يک از فرضيه هاي رقيب قرار گرفت. يافته هاي اين پژوهش نشان داد که سازمان هاي بين المللي، بيش از آنکه دغدغه هاي زيست محيطي داشته باشند، تداوم سياست سرمايه داري بوده و در روابط اقتصادي شمال- جنوب، منافع کشورهاي جنوب را در پايين ترين سطح اولويت هاي خود قرار داده اند.

دانلود متن مقاله

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

خسارتهای زیست محیطی پنجشنبه ۱۱ اسفند۱۳۹۰ 20:31
 

بسمه تعالی

دانشکده حقوق دانشگاه قم به مناسب هفته منابع طبیعی برگزار می نماید:

خسارت های زیست محیطی؛ تحلیل فقهی حقوقی

دکتر عزیزالله فهیمی

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه قم

مبانی و روش های تقویم خسارتهای زیست محیطی در حقوق ایران و  بین الملل 

دکتر علی مشهدی

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه قم

زمان: دوشنبه ۱۵/۱۲/۹۰ ساعت ۱۴ تا ۱۷

مکان: آمفی تئاتر شهید بهشتی

 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 بزرگنمایی

به گزارش سبز پرس دوازدهمين نشست ويژه شوراي حكام برنامه محيط زيست ملل متحد (UNEP) در نايروبي، كنيا از یک تا سوم اسفند برگزار می گردد. دستور کار این اجلاس شامل موضوعات مهمی چون  اقتصاد سبز در زمينه توسعه پايدار و ريشه كني فقر، چارچوب نهادينه توسعه پايدار و حاكميت بين المللي محيط زيست IEG، پنجمين چشم انداز جهاني محيط زيست GEO-5، اجلاس زمين تحت عنوان ريو+20 و گراميداشت چهلمین سال تأسيس برنامه محيط زيست ملل متحد و تلاش جهاني براي حفظ منابع طبيعي و محيط زيست است.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

جرم انگاری خسارت به محیط زیست در قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم

 مجلس شورای اسلامی در نوزدهم بهمن ماه لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم تصویب نمود. از نکات جالب این لایحه جرم انگاری خسارت شدید به محیط زیست است. به موجب بخشی از  این مصوبه  ایراد خسارت شدید به محیط زیست از قبیل مسموم کردن آب ها و آتش زدن جنگل ها در صورتی که در راستای مقاصد مندرج در بند الف باشد، جرم محسوب می گردد. متن  این قسمت از مصوبه از این قرار است:


ادامه مطلب
نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

تأثیر تغییر اقلیم بر افزایش درگیری های مسلحانه

  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی تغییر اقلیم، مجله ی پژوهش های صلح (Journal of Peace Research) ماه گذشته ویژه نامه ای را پیرامون اثرات تغییر اقلیم بر افزایش درگیری های داخلی و جنگ ها و مناقشه های بین المللی منتشر کرده است. برای دیدن لیست مقالات این ویژه نامه اینجا کلیک کنید.هنوز به طور قطعی و دقیق مشخص نشده است که آیا تغییر اقلیم را می توان به عنوان یکی از عوامل موثر در بروز درگیری های خرد و کلان به شمار آورد یا خیر. برخی بر این باورند که پیامدهای تغییر اقلیم، به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند زمینه ساز بروز درگیری مسلحانه بین المللی و غیر بین المللی شود اما برخی دیگر بر این مساله تاکید می کنند که شواهد کافی در این زمینه وجود ندارد. برای دیدن برخی مباحث مشابه  به نوشتارهای ذیل بنگرید:

دو مقاله ی جدید پیرامون اقلیم و مناقشه

اقلیم و امنیت: یک قدم به پیش 

جنگ و اقلیم: ... و بحث همچنان ادامه دارد

جنگ گرم، جنگ سرد: معرفی یک کتاب در مورد پیامدهای تغییرات اقلیمی

جنگ بر سر جنگ

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

  بازدید از  سایت ایرانی مجله حقوق محیط زیست در لینک ذیل: 

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

13 بهمن روزجهانی تالابها پنجشنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۰ 0:44

۱۳ فروردین ۱۳۹۰ مصادف با دوم فوریه ۲۰۱۲ روزجهانی تالابها نامگذاری شده است. به همین مناسبت  هر ساله روز جهانی تالاب ها در یکی از تالاب های بین المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر برگزار می شود  که امسال مراسم بزرگداشت آن با حضور دوستداران محیط زیست روی کشتی در تالاب بین المللی انزلی برپا خواهدشد.

ايران داراي بيش از ‌٤٠ تالاب با ارزش است كه ‌١٣ بهمن سال ‌١٣٤٩ شمسي (‌٢ فوريه ‌١٩٧١ ميلادي) گروهي از كارشناسان و متخصصان دور هم جمع شدند تا درباره نحوه نگهداري اين تالاب‌ها با هم گفت‌وگو كنند. اين همايش، طرح بين‌المللي را پي‌ريزي كرد كه به نام محل برگزاري آن يعني شهر رامسر كنوانسيون رامسر ناميده شد.

كنوانسيون رامسر مشتمل بر يك مقدمه و دوازده ماده است كه از تاريخ ‌٢١ تيرماه ‌١٣٥١ شمسي (‌١٢ ژانويه‌١٩٧٢ ميلادي) براي امضاي دول مفتوح بوده و در تاريخ ‌٤ شهريور ‌١٣٥١ (‌٢٦ اوت ‌١٩٧٢) از طرف نماينده ايران در پاريس به امضا رسيده است و تصويب و اجازه تسليم اسناد به آن داده شده است. برای دیدن اطلاعات بیشتر به سایت کنوانسیون رامسر در اینجا بنگرید.

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |

 

فراخوان  اولین همايش بين‌المللي محيط زيست و ژئوپليتيك خليج فارس

اولين همايش بين‌المللي محيط زيست و ژئوپليتيك خليج فارس با در نظر داشتن اهميت خليج فارس در ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران و حساسيت اين منطقه براي جامعه جهاني به ويژه در مقطع زماني كنوني برگزار مي‌‌گردد.داوطلبان مي‌توانند تا دهم فروردين ۱۳۹۱ چكيده و اصل مقالات خود را با عناوين مندرج در پوستر همايش به نشاني دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران ارسال نمايند.

برای دیدن اطلاعات بیشتر و محورهای حقوقی همایش به فایل های ذیل بنگرید:

 

eng-poster.pdf    
farsi-poster.pdf

نوشته شده توسط علی مشهدی   | لینک ثابت |